Po letnom období, plnom slnečných a dlhých dní, prichádza obdobie, kedy sa začne skôr stmievať a často aj cez deň bude viac oblačnosti. Znamená to, že svetla bude menej. Ak si chceme dopriať svetlo v okolí domova aj počas večerov a nocí, uvažujeme o vonkajšom osvetlení. Najlepším riešením pre nás môže byť solárne vonkajšie osvetlenie.
Slnko ako výhoda
Slnko nám môže svietiť nielen počas dňa, ale aj v noci. Odovzdávať svoju energiu nám totiž môže pomocou solárnej technológie. Svietidlá môžu mať solárne panely pripojené káblom, aby bolo možné svietidlá umiestniť aj v miestach, kde priamo slnko nesvieti, alebo môžu byť panely zabudované priamo vo svietidlách. Dané jej to aj konštrukciou svietidla, keďže napríklad svetelné reťaze majú solárny panel vždy samostatne.
Ako už z názvu vyplýva, elektrickú energiu svietidlá nedostávajú z elektrickej siete, ale získavajú ju zo slnečného žiarenia. Prináša to niekoľko výhod. Prvou sú samozrejme prevádzkové náklady. Keďže nie sú pripojené k elektrickej sieti, ich prevádzka sa neprejaví na účte za elektrinu. To znamená, že môžu svietiť celé noci a nás nemusí trápiť, koľko toho „zožerú“. Cez deň si dobijú batériu, a v noci svietia. Ďalšou výhodou je možnosť ich premiestňovania. Ak sa rozhodneme, že svietidlo chceme dať na nové miesto, nemusíme volať elektrikára, ktorý by nám urobil nové rozvody, aby sme mali k dispozícii elektrickú zásuvku. Jednoducho svietidlo umiestnime na nové miesto tak, aby na solárny panel dopadalo slnečné svetlo. Bezpečnosť tiež hrá dôležitú úlohu. Solárne svietidlá využívajú nízke napätie, a tak aj v prípade náhodného poškodenia zostávajú naďalej bezpečné aj pre deti alebo domácich miláčikov. A ich využitie je naozaj široké.
Bezpečné osvetlenie
Samozrejmou funkciou je osvetlenie okolitého priestoru. Môže však ísť o jemné, dekoratívne osvetlenie, alebo funkčné osvetlenie. Pre funkčné osvetlenie si môžeme vybrať rôzne druhy svietidiel, ktoré dokážu pomocou silného svetla osvetliť väčší či menší priestor. Solárny LED reflektor zabezpečí dostatok svetla aj pre dvor, určený na pracovné účely, alebo dvor pri dome.
Môže plniť aj bezpečnostnú funkciu. V spojení s pohybovým senzorom môžu vonkajšie svietidlá odplašiť neželaných návštevníkov, keďže temný dvor pri zaregistrovaní pohybu premení na krásne osvetlenú plochu. Ak chceme mať len dekoratívne osvetlených prístupový chodník k domu, alebo decentne osvetlenú fasádu domu, jej možné vybrať si z širokej palety solárnych svietidiel. Zabudované solárne svietidlá do chodníku, fasádne svietidlá či solárne osvetlenie čísla domu dodajú správny efekt budove.
Vyzdobené svietidlami
Dekoratívnu funkciu plnia hlavne solárne záhradné svietidlá. Využívame ich hlavne na osvetlenie chodníkov alebo záhonov. Jednoducho ich môžeme zapichnúť do zeme, a necháme ich v noci svietiť. Solárne svietidlá môžeme vešať na stromy alebo kríky, prípadne prístrešky k terasám. Nepotrebujú dlhé káble a zásuvky, jednoducho ich zavesíme a vychutnávame si večerné osvetlenie.
Svietidlá nemusia len stáť, alebo visieť. Môžu aj plávať. V záhradnom jazierku alebo v bazéne sa budú vynímať, keď budú v noci plávať a svietiť. A cez deň ich nemusíme vyberať kvôli dobíjaniu, vďaka zabudovanému solárnemu panelu sa dobíjajú priamo na hladine. Solárne svietidlá sú využiteľné celoročne. Nie sú to len sezónne hračky. V lete dokážu dotvoriť atmosféru, v zime solárne reťaze môžeme použiť na ozdobenie vianočného stromčeku. Dajme šancu slnku svietiť aj v noci a zime.
Text: PR